czwartek, 16 października 2008

Rodinal 1+100

Jako, że zdjęć nowych nie ma, to w zamian trochę ciemniowej techniki.

Do tej pory używałem głównie Agfa Rodinala do wywoływania negatywów, ale mówiąc szczerze byłem średnio zadowolony z tego, co nim uzyskiwałem, w szczególności jeśli chodzi o ziarno. Dotychczas rozcieńczałem Rodinal w proporcji 1+50 i czas brałem z ulotki. Słyszałem jednak, że Rodinal dużo lepiej pracuje w rozcieńczeniu 1+100, ale nigdzie nie mogłem znaleźć czasu i sposobu mieszania dla takiego roztworu. Poszperałem jednak raz jeszcze i... znalazłem. Przepis na wywołanie w Rodinalu 1+100 brzmi tak:

Robimy roztwór Rodinala z wodą 1+100 ale dwa razy tyle, ile byśmy normalnie użyli. Czyli, jeśli potrzebujemy normalnie 350ml, to robimy roztwór 700ml. Oczywiście, jeśli koreks mieści tylko 650ml, to robimy roztwór 650ml. Zalewamy i przez pierwsze 10s mieszamy powoli i spokojnie, a potem odstawiamy koreks na 30min i w ogóle go nie ruszamy. Po 30min znów mieszamy delikatnie i powoli przez 15s i odstawiamy na kolejne 30min, by całe wywołanie trwało godzinę. Po godzinie wylewamy wywoływacz i dalej już tak, jak zwykle.

Efekty w poprzednim poście (wywołany FP4+). Powiem tyle, że bardzo mi się podoba :)

9 komentarzy:

Rob pisze...

i każdy film ma ten sam przepis? :>

suchar pisze...

Rodinal nie nadaje się do filmów o wysokich czułościach, więc lepiej wywoływać w nim filmy < ISO 400. Raz wywołałem Delte 3200 i był koszmar. Jeśli chodzi o 1+100 i godzinne wywoływanie, według tego przepisu, to podobno tak. Większość filmów można tak wywołać. Ja próbowałem tylko z FP4+. Czytałem, że przy tak długim czasie wywoływania film i temperatura (zapewne w rozsądnych granicach) nie mają znaczenia. Ale z praktyki nie wiem, choć na pewno spróbuję np. z HP5+ :)

Rob pisze...

W takim razie czekam na wyniki tego wołania hp5 :)

jed pisze...

Z doświadczenia wiem, że z Hp5 też będzie dobrze przy takiej proporcji, ale jeśli ziarno jest dla Ciebie priorytetem to polecam microphen, albo id-11. Dla mnie lepsze, bo jestem niecierpliwy.

Krzysztof pisze...

Jeśli chodzi o ziarno, to FP4+ tym sposobem wyszedł mi bardzo dobrze, byłem bardzo zadowolony. Microphenu nigdy nie używałem, dzięki za sugestię. Pewnie i tak najpierw spróbuję tym sposobem wywołać HP5+ (jak jakiś zrobię...), a ewentualnie potem spróbuję z innym wywoływaczem. Wszystko po kolei :)

suchar pisze...

Poprzedni post pisałem ja, tylko przypadkiem byłem zalogowany na innym koncie.

darko pisze...

Hi all.
I am new in Warsaw - anyone can help me -> where to buy rodinal and other B&W stuff in Warsaw? thanks.

Darko

suchar pisze...

I usually buy Rodinal and other stuff here http://www.czarno-biale.pl/sklep/

Its adress is:
ul. Prosta 2/14
Warszawa

You should easily find it in zumi.pl or just use any other online map. This shop is physically between Rondo ONZ and Plac Daszyńskiego.
Greetings

Anonimowy pisze...

thanks for link.
Darko